Het wassende water (voorheen Kerkwetering)

Het college van Oudewater wil naast de Kerkwetering een aantrekkelijke woonwijk met 300 tot 500 woningen mogelijk maken. Een wijk die toekomstbestendig is en waar het fijn wonen is voor de nieuwe bewoners. Maar die ook in balans is met de bestaande omgeving. Ook is er oog voor bijvoorbeeld vergijzing en klimaatverandering.

Ruimtelijk Kader

De hoofdlijnen hiervoor zijn uitgewerkt in het ruimtelijk kader. Op 5 juni 2025 heeft de gemeenteraad ingestemd met dit ruimtelijk kader voor de nieuwe wijk. Daarin staan bijvoorbeeld het type woningen, de bouwhoogtes en de opbouw van de nieuwe wijk. Ook gaat het over funderingstechnieken en hoe om te gaan met groen en water. 

Vragen en antwoordenlijst

Na de informatieavond op 16 april 2025 is een vragen- en antwoordenlijst Kerkwetering opgesteld.

Nieuwe naam 

Voor deze toekomstige woonwijk heeft de straatnamencommissie een nieuwe naam voorgesteld: Het wassende water. Het college van B&W heeft hiermee ingestemd. Zo voorkomen we verwarring met de straat Kerkwetering en wordt de wijk beter vindbaar. De naam past goed bij de ligging. De wijk komt namelijk in een van de laagste polders van de gemeente, waar de bodem nog verder kan zakken. We zoeken naar slimme oplossingen om de wijk bestand te maken tegen 'het wassende water'. Zo passen we de wijk aan aan het landschap.

Een knipoog naar Herman de Man

De naam verwijst ook naar de roman 'Het wassende water' (1925) van Herman de Man. Het boek speelt zich af in deze streek en gaat over de strijd tegen het water. Als dijkgraaf besluit hij de Krimpenerwaard, de Lopikerwaard en zelfs zijn eigen boerderij op te offeren aan het water. Daardoor weet hij grote steden in de omgeving te sparen, zoals Gouda, Rotterdam en Woerden. Herman de Man beschrijft op indringende wijze het soms benauwende leven in de Hollandse polder en de kracht van het landschap. De nabestaanden van Herman de Man zijn vereerd met deze naam voor de nieuwe woonwijk.

Planning

Het is nog niet bekend wanneer de wijk wordt opgeleverd. Volgende stappen in het proces zijn:

  • 4e kwartaal 2025: participatieplan in de gemeenteraad
  • 2025/2026: opstellen stedenbouwkundig plan
  • 2e helft 2026: vaststellen stedenbouwkundig plan

Contact

Heeft u vragen? Stuur een e-mail naar hetwassendewater@oudewater.nl of bel projectleider Ymke Harmens via 14 0348.